DONATIPRO BİRİM ve ÖLÇEK AYARLARINDA YENİLİKLER

Değerli DonatıPro™ kullanıcıları,

Çizim pratiği ile ilgili sizlerden en çok aldığımız isteklerin başında birimler ve ölçeklerle ilgili istekelr var. Sürekli gelişen bir yazılım olarak DonatıPro'nun oldukça  büyük bir güncellemesi bitirmekte olduğumuz bu ayın başında yayımlanmıştı.201504 Numaralı bu güncellememizde önemli bir yenilik olarak akıllıd onatı üzerindeki birimlere "çarpan" değeri eklendi. Böylece siz çizimi metre ölçeği ile yaparken donatının üzerindeki birimleri milimetre ya da santimetre gösterebileceksiniz. Bu özellik donatılar elle ya da topluca seçilerek elle değiştirilebiliyor veya DP_DNTPROP komutu ile topluca düzenlenebiliyordu.

Bu yazımızda 201505 numaralı güncellememiz öncesi, hem bir önceki güncellemede ortaya çıkan ufak tefek bir kaç küçük hatayı giderdiğimiz hem de birimler ve ölçeklerle ilgili önemli geliştirmeler yaptığımız küçük bir güncellemeyi açıklayacağız.


201504.22 adındaki bu küçük güncellememizde birim ve ölçeklerle ilgili önemli iyileştirmeler var. Yukarıda gördüğünüz proje ayarları penceresine "Birimler" olarak eklediğimiz sekmede yapılan iyileştirmeleri hemen farkedeceğinizi umuyoruz.

Bu ayarlarda ilk bakışta dikkati çeken en önemli özellik "Pafta Ölçeği" ayarıdır. Bu ayar donatı nesnesinin üzerindeki:
  • Poz etiketi
  • Poz Balonu
  • Göye yazısı
objelerinin büyüklüklerini çıktı ölçeğinize bağlı olarak otomatik olarak boyutlandırır.

Birimler kısmındaki:
  • Çizim birimi
  • Donatı biirimi
  • Ölçülendirme birimi
ayarları ise, çizim birimi ve donatı birimleri arasındaki farklılıkları ayarlamak için kullanılır.


Bir başka yenilik ise çıktı ölçeğini dilediğiniz an değiştirebilmek olacak. Ölçek menüsünden çıktı ölçeğini değiştirdiğinizde çizimdeki bütün donatı nesnelerinin ölçeği otomatik olarak güncellenecek.

Bu ara sürümü denemek isteyenler aşağıdaki linkten kurulum programını indirip yükleyebilirler.Bu ara sürüm tarafımızdan test edilip hatası olmadığı tespit edilmiş olsa da deneme aşamasında olduğunu unutmayınız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

LAYOUT KULLANARAK KİRİŞ PAFTASI HAZIRLAMAK ve ÖLÇEKLİ ÇIKTI ALMAK

DONATIPRO KÜTÜPHANESİNİ KULLANARAK C# İLE KENDİ DONATI ÇİZİM YAZILIMINIZI OLUŞTURUN!