Donatıpro 5 Stil Dosyasını Özelleştirmek

Merhaba değerli kullanıcılar,

Bu yazımızda Donatıpro stil dosyasını enine boyuna inceleyeceğiz. Donatıpro'yu kendi ofisinizin standartlarına ya da müşterinizin isteklerine göre özelleştirmek için bu yazının faydalı olacağına inanıyoruz.
Stil dosyasını Neden Değiştirelim?

Aslında Donatıpro ile birlikte oldukça şık hazırlanmış bir stil dosyası gelir. Siz aksini istemedikçe bu stil dosyası ile oldukça seçkin çizimler üretebilirsiniz. Ancak aşağıdaki nedenler ya da başka bir sebeple stil dosyasını özelleştirmek isteyebilirsiniz.


  • Kendi proje büronuzun standartlarını oturtmak
  • Müşterinizin istediği teslim standartlarına uymak
  • Ortak çalışmalar için hatasız şablon dosyasına sahip olmak
  • Ve benzeri sebepler

Nereden Başlamalıyım?


Stil dosyasını özelleştirmek istiyorsanız ilk adımınız Donatıpro ile birlikte gelen stil dosyasını başka bir yere kopyalayarak adını değiştirmek olmalı.Stil dosyanızın konumu daha sonra şirket ağınızda tüm çalışanlarınızın görebileceği ortak bir konum olabilir. Şimdi düzenlemek için stil dosyanızı AutoCAD ile açın. Bunu yaparken Donatıpro'nun yüklü olmamasına dikkat edin.

İlk Önce Katmanlar


Stil dosyasını açtıktan sonra LAYER komutu ile katman yöneticinizi açın. Katman listesini ve en sağ sütununda "Description" sütununu göreceksiniz."Description" sütununu şekildeki gibi katman isimlerinin yanına taşıyın ve 01'den 26'ya sıralanacak şekilde "Description" başlığına basın.

Donatıpro çizimde kullanacağı katmanları "Description" sütunundan okur. Bu nedenle bu sütündaki bilgiye dokunmuyoruz. Bunun dışında katman ismi, rengi ve çizgi tipi gibi özellikleri değiştirebilirsiniz. Hangi katmanın ne işe yaradığı açıklama sütununda yazılmıştır. Özelleştirebileceğiniz katman değerleri:

  • Katman adı
  • Renk
  • Çizgi tipi

Bu değerleri tablodan kendi sisteminize göre değiştirin.
Katman listenizi düzenlerken bir konuya dikkatinizi çekmek isteriz.

06 T-DONATINESNESI
23 T-DONATI

katmanlarını karıştırmamalısınız. 06 numaralı katman donatı nesnesinin tamamını kontrol eder. Bu katman donatı nesnesine renk, çizgi tpip vb. vermek için değil sadece kapatıp açmak için konmuştur. 23 numaralı katman ise donatı çizgisinin katmanını kontrol eder. Bu katmanı dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Metraj Tablosu


Donatıpro metraj tablosunu AutoCAD'in TABLE nesnesi ile çizer. Böylece metraj tablonuzu özelleştirebilir, başlıklarını, sütün gemişliklerini vb. değiştirebilir ve hatta Excel'e transfer bile edebilirsiniz.Donatıpro birbirinden şık 8 adet metraj tablosuna sahiptir. Hepsinin temelinde de stil dosyasının içindeki metraj tablosu tanımı yatar. İlgili arkadaşlar "TABLESTYLE" komutu ile ismine ve temel özelliklerine dokunmadan tablonun şablonunu değiştirebilirler.

Yazı Stilleri


STYLE komutuna girdiğinizde "DPRO-ARIAL" ve "DPRO-ISO" adında iki adet tanımlanmış yazı sitili göreceksiniz."DPRO-ARIAL" Kesit, kot, kiriş ve kolon isimleri, metraj tablosu başlıkları gibi yerlerde kullanılır. Bu stilin içinde ismine dokunmadan yazı fontu ve diğer özelliklerini değiştirebilirsiniz.

"DPRO-ISO" ise teknik resim ve ölçülerde kullanılır.

Poz yazılar için Donatıpro

C:\Program Files\Talia\Donatipro-2017-R20x\Support\TDWIN.SHX

fontunu kullanır. Eğer siz başka bir font kullanmak isterseniz bu dosyayı yedekleyin ve kullanmak istediğiniz fontun adını TDWIN.SHX olarak değiştirerek aynı dizine koyun.

Ölçü tipleri
Ölçü tiplerinde

  • DPRO-DIM-ARCHTICK
  • DPRO-DIM-NOARR

adında iki stil tanımlıdır. Bu stillerin isimlerini değiştiremezsiniz. ARCHTICK ölçülendirmeler için, NOARR ise aralık okları için kullanılır. NOARR ölçü stilinde ok başları tanımlanmamıştır çünkü Donatıpro sizin seçtiğiniz ölçü oku tipini kullanır.

Bloklar
Stil dosyasında kot bloğu hariç diğer bloklar tanımlıdır. Bunları da yerleşim noktalarına ve isimlerine dokunmadan düzenleyebilirsiniz. Kot bloğu için çizim bittikten sonra çizim içinde blok editörü kullanılabilir.

Ayarlar


Donatıpro 5 sürümü ile birlikte artık çizim ayarları da stil dosyasının içinde saklanmaktadır.Stil dosyasında ayarlar komutuna girip tüm ayar değişikliklerinizi yapıp saklayabilirsiniz. Unutmayın bu stil dosyasını kullanan her kullanıcı programı yüklediği anda stil dosyasında sizin yaptığınız ayarlarla çalışmaya başlayacaktır. Bu nedenle planlamanızı dikkatle yapmalısınız.

Yeni stil dosyasının konumunu belirlemek


İşiniz bittiğinde kaydedip çıkın. AutoCAD'i tekrar açıp "DP_STIL" komutunu girin.Konum olarak hazırladığınız dosyanın yerini gösterin. Artık her yeni projede bu stil ayarları ile çizime başlayacaksınız.

İlgili Yazılar:

Donatıpro 201703 Güncellemesi

Hepinize iyi çalışmalar dileriz


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

LAYOUT KULLANARAK KİRİŞ PAFTASI HAZIRLAMAK ve ÖLÇEKLİ ÇIKTI ALMAK

Donatıpro 7 Çıktı!